Begonia

 

 

 

 

 

Begonia- (kysala - begonie). Begonií je bohatý výběr a všechny jsou vhodné pro pěstitele začátečníky, které pěstujeme ve směsi listovky, rašeliny a pařeništní zeminy.

Různě vybarvenými listy je nápadná begonie královská (Begonia rex). Má šťavnatý zdužnatělý stonek se střídavými jednoduchými řapíkatými listy. Barevností listů jsou to jedny z nejlepších pokojových květin. Nesvědčí ji přenášení z místa na místo a snáší lépe polostín než plné slunce. V zimě chce teplotu asi 14°C. Ztratí-li několik listů ,není třeba se znepokojovat. V létě potřebuje hodně vody a rosit. Množíme ji listovými řízky. Nejčastější příčinou pěstitelských neúspěchů je tvrdá zálivková voda. Proto si pro begonii raději nastřádáme vodu dešťovou.

Z kvetoucích begonií zaslouží zmínku Begonia lucerna se stříbrobílé kropenatými, na rubu nachovými listy a s mohutnými, bronzově červenými hrozny květů. Z velmi známých je také lorianka. Listy má malé, sytě zelené, květy mají různé odstíny růžové barvy. Nesnáší nízké teploty, stále mokro nebo přeschnutí kořenového balu.

Překrásně barevnými květy se chlubí begonie hlíznaté. Jakmile začnou k podzimu listy žloutnout,přestaneme rostlinu zalévat, necháme ji zaschnout a pak hlízy vyjmeme ze země. Opatrně je očistíme, proložíme rašelinou a uložíme v chladné a suché místnosti. V březnu dáváme hlízy předklíčit do květináče  nebo do truhlíku se směsí písku a rašeliny. Hlízy vyžadují spodní teplotu. Jakmile dobře prokoření, přesazujeme s kořenovými baly jednotlivě do květináče nebo truhlíku. Ven je dáváme až v druhé polovině května. Květináče i truhlíky musí mít dobrou drenáž.

Pro sušší byt se dobře hodí begonie plstnatá. Listy má z jedné strany zešikmené, šedavě plstnaté.Vyžaduje teplotu mezi 15-20°C. Nesmíme ji zalévat na listy.

 

--